پنل خورشیدی

تعریفی از پنل خورشیدی

وقتی که سلول های خورشیدی مونتاژ می شوند نتیجه این مونتاژ تشکیل دستگاهی به نام پنل خورشیدی خواهد بود.اگر چند پنل خورشیدی در کنار یکدیگر قرار گیرند می توانند با هم انرژی برق خورشیدی بیشتری تولید کنند.در واقع پنل خورشیدی وسیله ای است که نور خورشید را دریافت کرده و در مقابل انرژی برق یا همان انرژی الکتریکی تولید می کند.

 

 

انواع پنل خورشیدی

پنل های خورشیدی شامل سه دسته اند : پنل خورشیدی فتوولتاییک، پنل خورشیدی فتوولتاییک مونوکریستال، پنل خورشیدی فتوولتاییک نواری

در همه انواع پنل های خورشیدی وقتی کریستال ها فعال باشند انرژی خورشیدی و در نتیجه انرژی برق بهتری تولید خواهد شد.به همین خاطر است که تمام پنل های خورشیدی به نوبه خود مورد مصرف هستند.

 

 

مزیت پنل خورشیدی نواری

این نوع از پنل خورشیدی از لحاظ وزن بسیار سبک است و جمع و جور است و در نهایت انعطاف خاصی در این مدل از پنل خورشیدی مشاهده می شود.به لحاظ فن آوری بالاترین و تازه ترین نوع پنل خورشیدی می باشد ولی چون در آن ها نیمه هادی وجود دارد وبازدهی کمتری در مقابل سایر پنل های خورشیدی  کریستالی دارند.

 

 

مصرف پنل خورشیدی

پنل های خورشیدی در انواع سیستم های خورشیدی مورد مصرف است و با انواع اینورتر ها از جمله متصل به شبکه و مستقل از شبکه سازگاری بسیار مشهودی دارد.در واقع سیستم مستقل از شبکه فقط منبعی است که انرژی آن را تامین می کند و همین طور در سیستم های متصل به شبکه نیز از افت ولتاژ و پایین آمدن آن جلوگیری می کند.کارکردی که سیستم هیبریدی دارد اجازه نمی دهد تا برق قطع شود.

 

 

مزایای پنل خورشیدی

پنل خورشیدی به شبکه سرتاسری نیازی ندارد وهمین طور پنل خورشیدی به سوخت نیازی ندارد. از همه مهم تر به محیط زیست آسیب نمی زند و آن را آلوده نمی کند.نه  تنها آلودگی محیطی تولید نمی کند بلکه هیچ آلودگی صوتی نیز در بر ندارد.در مصارف آب صرفه جویی می کند زیرا احتیاجی به آب ندارد.

 

 

معایب پنل خورشیدی

از لحاظ سرمایه گذاری در مراحل اول به مقداری بالا است.چون به نوع تابش نور خورشید وابسته است اگر تغییرات در نوع تابش صورت گیرد در عملکرد و بازدهی انرژی برق تاثیر دارد.

 

 

وات های پنل خورشیدی

وات پنل خورشیدی از 10 وات شروع می شود و تا 300 وات ادامه می یابد.با توجه به نوع کارکرد مورد استفاده قرار می گیرد.پنل خورشیدی در وات های پایین مثل 10 وات در مصارف کوچک مصرف می شود ولی وات های بالاتر مثل 300 وات در صنایع و پروژه های عظیم کاربرد دارد.

 

Search