شارژ کنترلر

شارژ کنترلر چیست؟

شارژ کنترلر وسیله ایست که در سیستم های جدا از شبکه و مستقل از شبکه خورشیدی به کار میرود. وظیفه شارژ کنترلر خورشیدی کنترل کردن آمپری است که از طرف پنل های خورشیدی به سمت باطری های خورشیدی سرازیر میشود. شارژ کنترلر مابین پنل خورشیدی و باطری قرار میگیرد و عمل شارژ را به صورت دقیق کنترل میکند.

 

کاربرد شارژ کنترلر

همان طور که میدانید شارژ کنترلر برای سیستم های خورشیدی خانگی و مستقل از شبکه مورد اسفاده قرار میگیرد. شارژ کنترلر همچنین برای پایه های روشنایی و پایه های خیابانی مورد استفاده قرار میگیرند.  شارژ کنتر ها موارد مورد استفاده های دیگری هم نیز دارند.

 

انواع شارژ کنترلر

شارژ کنترلر ها به دو دسته زیر تقسیم میشوند:

شارژ کنترلر PWM

شارژ کنترلر MPPT

 

کشور های سازنده شارژ کنترلر

کشور های بسیار زیادی هستند که شارژ کنترلر تولید میکنند، منتهی بعضی از این کشورها دارای کیفیت و تکنولوژی قابل عرضه در بازار های جهانی هستند، از عمده کشورهای سازنده و تولید کننده شارژ کنترلر میتوان کشورهای آلمان، ژاپن، آمریکا و چین را نام برد.

 

شارژ کنترلر چه خصوصیاتی باید داشته باشد

ما در این بخش میخواهیم که عمده خصوصیات یک شارژ کنترلر مناسب را به شما معرفی کنیم. از جمله خصوصیات یک شارژ کنترلر مناسب و کاربردی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

دارای محافظت های اتصال کوتاه، اتصال معکوس، محافظت از شارژ بیش از حد و دشارژ شدن باطری، دارای الگوریتم خاص شارژ باطری و چند مرحله ای، حالت تشخیص اتوماتیک ولتاژ ورودی و سیستم، نشانگر های حالت شارژ باطری، دارا بودن تکنولوژی BOOST

 

اهمیت شارژ کنترلر در سیستم های خورشیدی

از آنجایی که این دستگاه (شارژ کنترلر) دارای حجم کمی از یک پروژه محسوب میشود، و نقش آن کم رنگ است. یکی از مهمترین دستگاه هایی می باشد که در یک سیستم خورشیدی به کار میرود و بازدهی سیستم به شارژ کنترلر آن بستگی دارد.

 شارژ کنترلر خورشیدی

برند های با کیفیت شارژ کنترلر

به طور خلاصه برترین برندها و سازنده های شارژ کنترلر موارد زیر هستند که در پهنه ی جهان مورد استفاده قرار میگیرند:

شارژ کنترلر مارک STECA (استکا) با تکنولوژی آلمان

شارژ کنترلر مارک SOLARIS (سولاریس) با تکنولوژی ژاپن

شارژ کنترلر مارک OUTBACK (اوت بک) با تکنولوژی آمریکا

شارژ کنترلر مارک MORNINGSTAR (مورنینگ استار) با تکنولوژی آمریکا

 

نحوه انتخاب شارژ کنترلر

انتخاب شارژ کنترلر زمینه ای تخصصی می باشد و بهتر است که با مشاوری با تجربه مشورت کرد. شارژ کنترلر ها را بر اساس حجم پروژه خورشیدی و قیمت های آن ها و بسیاری از موارد دیگر میتوان انتخاب نمود.

 

نحوه خرید شارژ کنترلر

شما برای اینکه بتوانید یک شارژ کنترلر مناسب جهت سیستم های تهیه کنید، میتوانید با مهندسین ما در این زمینه مشاوره بفرمایید.

 شارژ کنترلر - شارژ کنترلر خورشیدی - کنترل شارژ خورشیدی