سرج ارستر چیست؟

برقگير و سرج ارستر از وسايل ايمني مي‏باشد كه براي هدايت موج هاي ولتاژ ضربه‏اي به زمين و جلوگيري از ورود آنها به ايستگاه هاي انتقال و توزيع نيرو بكار مي‏رود و معمولاً در انتهاي خط انتقال و در ورودي ترانس ها نصب مي‏شود. ولتاژ شكست الكتريكي يك برقگير بايد كمتر از ولتاژ شكست الكتريكي ايزولاسيون لايه تجهيزات نصب شده در پست باشد.

ارستر مارک سیتل – ارستر Citel

ارستر مارک دهن آلمان – ارستر Dehn

انواع برقـگیـر و سرج ارستر

- برقگير ميـله‏اي
- برقگير بـا فاصله هوايي
- برقگير بـا مقاومت  غير خطي
- برقگير بدون فاصله هوايي
- برقگير خـازنـي

- برقگير فيوزي

برقگیـر میـله ای و ارستر

يكي از ساده‏ترين و ارزانترين برقگيرها كه از اولين برقگيرها مي‏باشند برقگير ميله‏اي هستند كه با وجود قديمي بودن امروزه نيز كاربردهاي زيادي دارد . اين برقگير عبارت است از دو ميله نوك‏تيز كه يكي در قسمت  برقدار نصب شده و ديگري در زير ايزولاتور و يا بدنه نصب و به زمين اتصال مي‏يابد فاصله دو نوك متناسب با ولتاژ و شرايط و زمان اعمال  ولتاژ روي سيستم قابل تنظيم است .

تنظيم اين فاصله طوري كه در مقابل ولتاژ حداكثر سيستم پايدار بوده و فقط در برابر ولتاژهاي زياد تخليه الكتريكي صورت مي‏گيرد . البته تنظيم برقگير از حالت ايده‏آل دور بوده و مي‏توان گفت در يك باند ولتاژ عمل مي‏كند و مشخصه عملكرد دقيقي را براي آن نمي‏توان تصور كرد.

http://www.invertergroup.com/uploads/type-2-surge-arresters-wind-generators-71310-2487959.jpg

برقگیـر با فاصلة هوايي

نوع دیگری از برقگیرها که كاربرد بسیاری در پستهاي فشار قوی دارد ؛ برقگیر از نوع شاخكی می باشد . این نوع برقگیرها ساده ترین نوع برقگیر می باشند که به جرقه گیر (برقگیر با فاصله هوایی ) معروف هستند به مراتب از آنها در محلهای اتصال مقره به هادی یا اطراف بوشينگهاي ترانسهای توزیع دیده می شود.

ارستر مارک ابو بترمن – ارستر مارک OBO Bettermann

سرج ارستر – ارستر - برقگیر
همانطوریکه که می دانیم برقگیرها باید در برابر ولتاژ نامی شبکه مانند یک کلید باز رفتار کنند و در برابر ولتاژهای بیشتر از ولتاژ نامی شبکه مانند یک کلید بسته رفتار کنند.


در این نوع برقگیرها (برقگیر با فاصله هوایی) اگر ولتاژ بالا رود؛ بین شاخکها قوس برقرار شده و انرژی صائقه را به زمین منتقل شده و اين امر باعث می شود که تجهيز از بین نرود.

موارد استفاده برقگیـر با فاصلة هوايي

امروزه از این نوع برقگیرها فقط در موارد خاصی استفاده می شود که عبارتنداز:
- برسر بوشينگهاي ترانسها (جهت حفاظت سيم پيچهاي ترانس
- در خطوط انتقال فشار قوی که به شکل حلقه ای هستند که هم نقش برقگیر را بازی می کنند و هم نقش حلقة کرونا را بازی می کنند.

تفاوت سرج ارسترها با هم در کلاس های مختلف

سرج ارسترها با کلاس های B، سرج ارستر کلاس C، سرج ارستر کلاس B+C، سرج ارستر کلاس C+D دسته بندی می شود.تفاوت کلاس این سرج ارستر ها در محدوده ی حفاظتی هر کدام می باشد که هر کدام از این سرج ارسترها جهت موردهای خاص همان مصرف مورد استفاده قرار می گیرد.

Surge arresterVaristor - Arrester

 

 

سرج ارستر و تعریف آن :

در بسیاری از مواقع پیش می آید که لوازم الکتریکی در برابر جوم غیر عادی جریانهای ولتاژ نمی توانند طاقت بیاورند سرج ارستر می تواند در این زمان ولتاژ را کم کرده و اضافه بار را ازبین ببرد.در اصل می توانیم سرج ارستر این گونه بنامیم ضد ولتاژ اضافه حتی وقتی که رعد و برق و صاعقه می خواهند بر دستگاه برقی غلبه کند و آن را از پا در بیاورد سرج ارستر وارد عمل می شود و یا خواه ارستر.

 

 وقتی سرج ارستر وارد عمل می شود چه اتفاقی می افتد؟

وقایع الکتریکی رخ می دهد زمانی که یک حادثه موجب افزایش بار الکتریکی در حال اجرا از طریق یک خط برق در برخی از نقطه. محبوب ترین علت انفجار، رعد و برق است. با این حال، رعد و برق باعث می شود که برق فقط هر بار یک بار در جریان است. در طول یک طوفان رعد و برق، ممکن است رعد و برق در نزدیکی یک منبع برق ضربه بزند و سرج ارستر بر ولتاژ در حال اجرا از طریق یک خط قدرت تاثیر بگذارد. گاهی اوقات، بهترین راه برای محافظت از یک دستگاه الکتریکی از اثرات افزایش رعد و برق است که آن را از منبع برق جدا شده است. یک موج بازدارنده ممكن است 100 درصد زمان كار را نداشته باشد، زیرا رعد و برق می تواند ولتاژهای بسیار بالا را تولید كند كه حتی مانع از وقوع انفجار نمی شود.اینجاست که سرج ارستر وارد عمل می شود سرج ارستر در بیش تر اوقات دستگاه های الکتریکی که بر روی قدرت الکتریکی تکیه می کنند موجب بروز برق می شوند (مانند یخچال و فریزر و آسانسور). عملیات این دستگاه ها بعضی اوقات موجب تقاضای ناگهانی برای برق می شود که جریان جریان را در یک سیستم الکتریکی خراب می کند. حتی اگر این موج ها باعث ایجاد صدمه به رعد و برق می شوند، هنوز هم می توانند آسیب جدی به برخی دستگاه های الکتریکی متصل شده به سیستم الکتریکی ایجاد کنند.در اینجا نیاز به وجود ارستر و سرج ارستر در این هنگام بسیار احساس می شود.

 

 

سرج ارستر و کلاس های آن :

سرج ارستر با توجه به نوع کاربرد و میزان دفاعی که از دستگاه برقی انجام می دهد دارای کلاس های گوناگونی است. ارستر کلاس b، c، b+c، .d ارسترهای مخابراتی و دیتا، ارستر فتوولتاییک.

 

معرفی انواع ارستر دوربین :

 ارستر هایی با نام هایی tnc، bnc، type n، uhf که در ذیل هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم :

ارستر تی ان سی : دارای ولتاژ 130 ایسی و ولتاژ 180 دیسی که به راحتی از دوربین ها محافظت می کند.

ارستر بی ان سی : با ولتاژ ایسی 130 و دیسی 180 که این مورد از دوربین های مداربسته و حتی سیستم های رادیویی نگه داری می کند.

ارستر type n و uhf  هم به همین ترتیب با همین توان ها مورد استفاده با  توان های مذکور برای حفاظت از دوربین هاست.