محصولات

PLC چیست

PLC چیست - 5.0 out of 5 1 based on 1 vote


PLC چیست و چگونه کار می کند؟


 PLC کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) رایانه های کوچک صنعتی با اجزای مدولار هستند که برای اتوماسیون فرایندهای کنترل سفارشی طراحی شده اند. از PLC اغلب در کارخانه ها و کارخانه های صنعتی برای کنترل موتور ، پمپ ها ، چراغ ها ، فن ها ، قطع کننده های مدار و سایر ماشین آلات استفاده می شود.  PLCیا به عبارتیProgrammable Logic Controller  که به نام Programmable Controller  نیز شناخته می شود یک کامپیوتر دیجیتال صنعتی است که برای کنترل فرآیندهای صنعتی، نظیر خطوط مونتاژ، تجهیزات روباتیک و هر فعالیتی که نیازمند کنترل با قابلیت اطمینان بالا باشد طراحی و ساخته شده است. تسهیل در برنامه نویسی و خطایابی آسان فرآیند، از ویژگی های PLC می باشد.

 

PLC چند نوع دارد؟

 

در صنعت PLC بیش از یکصد کارخانه با تنوع زیاد در طراحی و ساخت انواع مختلف  PLC فعالیت می کنند PLC ها را می توان از نظر سایز به کوچک و متوسط و بزرگ، از نظر اندازه حافظه یا تعداد ورودی و خروجی دسته بندی نمود. تعداد ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ، تعداد تایمر، تعداد شمارنده، تعداد رله های کمکی، حجم حافظه قابل برنامه ریزی و سرعت اجرای دستورات همگی از مشخصه های پی ال سی می باشند.

 

 

 

PLC در چه مکانی استفاده می شود؟

 

PLC معمولاً در کاربردهای مدنی مانند ماشین لباسشویی و کنترل سیگنال های ترافیکی و آسانسورها استفاده می شود. از آنها در بسیاری از صنایع برای نظارت و کنترل فرایندهای تولید و سیستم های ساختمانی استفاده می شود. PLCفرآیندهای خودکار مانند خطوط  مونتاژ ، عملکردهای دستگاه یا دستگاه های رباتی را برقراری ارتباط ، نظارت و کنترل می کند. توابع یک PLC به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: ورودی ها ، خروجی ها و CPU. PLC ها با نظارت بر ورودی هایی که ماشین ها و دستگاه ها به آن متصل هستند ، داده ها را از کف کارخانه ضبط می کنند.

 

 کدام PLC بیشتر در صنعت استفاده می شود؟


متداول ترین PLC مورد استفاده در صنایع فرآیندی ، زیمنس است. بیشتر صنایع فرآیندی آمریکا از کنترل کننده های آلن بردلی استفاده می کردند. در صنایع تولیدی آمریکا همین است. در کشورهای آسیایی ، از میتسوبیشی ، توشیبا ، فوجی و عمرون در صنایع تولیدی استفاده می شود. PLCمزایای کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی و ناهموار و طراحی شده برای مقاومت در برابر ارتعاشات ، دما ، رطوبت و سر و صدا و برای ورودی و خروجی از قبل درون کنترل کننده رابط داشته است.

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.