محصولات

منبع تغذیه چیست

منبع تغذیه چیست - 5.0 out of 5 1 based on 1 vote

منبع تغذیه چیست؟


منبع تغذیه یک وسیله الکتریکی است که برق را به یک بار الکتریکی می رساند. عملکرد اصلی منبع تغذیه تبدیل جریان الکتریکی از منبع به ولتاژ ، جریان و فرکانس صحیح برای تأمین بار است. در نتیجه ، گاهی اوقات از منبع تغذیه به عنوان مبدل برق یاد می شود. برخی از منبع تغذیه قطعات جداگانه مستقلی از تجهیزات هستند ، در حالی که برخی دیگر در وسایل باربری که از آنها تغذیه می کنند استفاده شده است. نمونه هایی از مورد دوم شامل منبع تغذیه موجود در رایانه های رومیزی و دستگاه های الکترونیکی مصرفی است. سایر عملکردهایی که منبع تغذیه ممکن است انجام دهند عبارتند از: محدود کردن جریان کشیده شده توسط بار به سطح ایمن ، خاموش کردن جریان در صورت بروز خطای الکتریکی ، تهویه مطبوع برای جلوگیری از رسیدن صدای الکترونیکی یا ولتاژ ورودی به بار ، قدرت تصحیح عامل و ذخیره انرژی بنابراین در صورت قطع موقتی برق منبع (منبع تغذیه بدون وقفه) می تواند به بار خود ادامه دهد.منبع تغذیه یک وسیله الکتریکی است که برق را به یک بار الکتریکی می رساند. تمام منبع تغذیه دارای یک اتصال ورودی برق هستند که انرژی را به صورت جریان الکتریکی از منبع دریافت می کند و یک یا چند اتصال خروجی برق دارد که جریان را به بار می رساند.

 

منبع تغذیه DC چگونه کار می کند؟


منبع تغذیه DC از برق اصلی AC به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند. یک رکتیفایر برای تبدیل ولتاژ خروجی ترانسفورماتور به ولتاژ متغیر DC استفاده می شود که به نوبه خود از فیلتر الکترونیکی عبور داده می شود تا آن را به ولتاژ DC تنظیم نشده تبدیل کند. طبق تعریف ، منبع تغذیه دستگاهی است که خروجی را از یک خط برق AC به یک خروجی DC ثابت یا چندین خروجی تبدیل می کند. ابتدا ولتاژ ac برای تأمین dc اصلاح شده و سپس فیلتر می شود تا ولتاژ صاف تولید شود.

 

اهمیت منبع تغذیه چیست؟


هدف از منبع تغذیه شبکه ، تبدیل نیرو است که به منبع تغذیه متناوب سینوسی متناوب به ورودی آن به برق موجود در خروجی آن به صورت ولتاژ مستقیم صاف و ثابت تبدیل می شود.طبق تعریف ، عملکرد منبع تغذیه دستگاهی است که خروجی را از یک خط برق AC به یک خروجی DC ثابت یا چندین خروجی تبدیل می کند. ابتدا ولتاژ ac برای تأمین dc ضربان دار اصلاح شده و سپس فیلتر می شود تا ولتاژ صاف تولید شود.

 

انواع منبع تغذیه

 

منبع تغذیه وسیله ای برای تامین انرژی دستگاه ها و مصرف کننده های الکترونیکی است که توان الکتریکی مدار را در نوع منبع ولتاژ یا منبع جریان تامین می‌کند. هر دو نوع منابع ولتاژ و جریان را می‌توان در دسته منابع جریان مستقیم (DC) یا جریان متناوب (AC) قرار داد. برای مثال، باتری‌ یک منبع DC و پریز برق 220 ولتی روی دیوار خانه، یک منبع تغذیه AC است. منبع تغذیه یک دستگاه تبدیل ولتاژ می باشد که برق AC را که همان برق مصرفی منازل می باشد که برق DC در سه ولتاژ 12 ولت ، 24 ولت و 48 ولت تبدیل می کند از این دستگاه برای وسایلی که با برق DC کار می کنند و شما دسترسی به برق AC دارید می توانید با این دستگاه از آن استفاده نمایید و راه اندازی نمایید . شکل ظاهری این دستگاه عموما با بدنه توری فلزی می باشد و در ولتاژ ها و جریان ها (آمپر) مختلف قابل عرضه می باشند که عبارتند از :

منبع تغذیه 10 آمپر 12 ولت
منبع تغذیه 15 آمپر 12 ولت
منبع تغذیه 20 آمپر 12 ولت
منبع تغذیه 30 آمپر 12 ولت
منبع تغذیه 40 آمپر 12 ولت
منبع تغذیه 50 آمپر 12 ولت
منبع تغذیه 3 آمپر 24 ولت
منبع تغذیه 5 آمپر 24 ولت
منبع تغذیه 10 آمپر 24 ولت
منبع تغذیه 15 آمپر 24 ولت
منبع تغذیه 20 آمپر 24 ولت
منبع تغذیه 25 آمپر 24 ولت
منبع تغذیه 3 آمپر 48 ولت
منبع تغذیه 7.5 آمپر 48 ولت
منبع تغذیه  10آمپر 48 ولت

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.