محصولات

سرج ارستر چیست؟

سرج ارستر چیست؟ - 5.0 out of 5 1 based on 2 votes

سرج ارستر ، دستگاهی است که با ولتاژ ناگهاني فعال می شود و از رایانه ها و سایر تجهیزات الکترونیکی در برابر موج یا ولتاژ گذرا در کابل های برق یا داده ها ، چه از صاعقه و چه از سوئیچ محافظت می کند ، محافظت می کند. یک صاعقه گير با حرکت دادن ولتاژ اضافی به سیم زمین ، به جای اینکه از طریق دستگاه های الکترونیکی جریان یابد ، کار می کند ، در حالی که در همان زمان اجازه می دهد تا ولتاژ عادی در مسیر خود ادامه یابد.

همه سرج ارستر (Surge arrester) ها از سیستم برق و الكترونيك در برابر رعد و برق محافظت نمی کنند. در حالی که از سرج ارستر هاي جریان صاعقه (کلاس 1) برای محافظت در برابر جریان های مستقیم صاعقه استفاده می شود ، سرج ارستر هاي (کلاس 2) تجهیزات را از افزایش ناشی از سیم کشی برق محافظت می کند. سرج ارستر ها و گیرنده های فعلی رعد و برق از شركت و كارخانه DEHN محافظت قابل توجهی در برابر این خطرات ارائه می دهند.

هدف از سرج ارستر، محافظت از عایق / اجزای سازنده در برابر DV / DT زیاد است که در مقادیر آنی که بیش از شکست عایق یا جزء است ، اوج می گیرند. صاعقه یکی از دلایل افزایش ولتاژ است. یکی دیگر از دلایل شایع تغییر در مدار القایی است.

سرج ارستر کلاس 1 یا B 

یک مرور کوتاه و ساده از یک رعد و برق گیر برای يك شخص غیر فنی در زير ارايه ميدهيم.

برخی از ارسترها مجهز به "پیشخوان افزایش" هستند که واقعیت تخلیه جریان برق را به خود جلب می کند. همچنین می توان از پدیده های دیگر (اندازه گیری صدا ، اندازه گیری نور ، اندازه گیری میدان الکتریکی و غیره) برای ضبط وقوع تخلیه استفاده کرد. هواشناسان بطور مرتب ترشحات صاعقه را با استفاده از ابزارهای زمینی و ماهواره ای ضبط و ثبت می کنند.

ضبط و ثبت موج ولتاژ نیز ممکن است ، اما در اینجا این فناوری پیچیده می شود. مسئله رایج این است که یک افزایش ولتاژ ذاتاً یک پدیده با فرکانس بالا است و برای ضبط و ثبت (یعنی کم کردن) رویداد ، سیستم اندازه گیری باید پاسخ فرکانس بالایی داشته باشد. نوع ابزارهایی که معمولاً برای اندازه گیری ولتاژ فرکانس اساسی استفاده می شوند ، پاسخ فرکانس کافی برای گرفتن دقیق و ضبط گذرهای ولتاژ با فرکانس بالا ندارند. آنها ممکن است بتوانند وقوع این رویداد را ضبط کنند ، اما اندازه گیری دقیق این رویداد همیشه با استفاده از آن دستگاه ها ممکن نیست.

گیربکس وسیله ای است که سیستم های برق را از آسیب های ناشی از صاعقه محافظت می کند. یک گیرنده افزایش معمولی هم دارای یک ترمینال زمینی و هم یک ترمینال ولتاژ بالا است. هنگامی که یک جریان الکتریکی قدرتمند از سیستم نیروگاه به جرثقیل انتقال می یابد ، جریان ولتاژ بالا مستقیماً به عایق یا به زمین فرستاده می شود تا از آسیب دیدن سیستم جلوگیری کند.

سرج ارستر کلاس 2 یا C 

صاعقه و الكتريسيته ناگهاني

هنگامی که یک افزایش قدرتمند یا رعد و برق به سیستم الکتریکی خاصی برخورد می کند ، به کل سیستم و هر وسیله الکتریکی متصل به سیستم آسیب می رساند. دستگاه های برقی در یک ولتاژ خاص کار می کنند. هنگامی که این دستگاه ها یک ولتاژ بالاتر از ولتاژ مشخص شده برای عملکرد خود دریافت کنند ، منفجر می شوند یا آسیب می بینند. با این حال ، سیستم های الکتریکی که توسط یک گیرنده محافظت می شوند صدمه نمی بینند ، زیرا ارستر ها اطمینان می دهد که ولتاژ بالا وارد سیستم الکتریکی نمی شود.

هدایت نورهای روشنایی و برق با استفاده از MOV

سرج ارستر همه ولتاژ بالایی را که از آن عبور می کند جذب نمی کند. به سادگی آن را به زمین منحرف می کند یا آن را بست می کند تا ولتاژ عبور از آن به حداقل برسد. راز موفقیت محافظت سرج ارستر در منحرف شدن صاعقه یا افزایش برق زیاد MOV یا Metal Oxide Varistor است. MOV یک نیمه هادی است که به ولتاژ بسیار حساس است. در ولتاژهای عادی ، MOV به عنوان عایق کار می کند و اجازه عبور جریان را نمی دهد. اما در ولتاژهای بالا ، MOV به عنوان هادی عمل می کند. به عنوان سوئیچ کار می کند که در هنگام وجود ولتاژ AC استاندارد و یک سوئیچ باز باشد که هنگام حضور رعد و برق یا ولتاژ بالا بسته است.

ویدئوی محصول

رسانه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی و پیاده سازی M.A