محصولات

سلول خورشیدی SOLAR CELL چیست

سلول خورشیدی SOLAR CELL چیست - 3.0 out of 5 1 based on 2 votes

سلول خورشیدی SOLAR CELL چیست؟


سلول خورشیدی (Solar Cell) یک قطعه الکترونیکی است که نور خورشید را می‌گیرد و آن را مستقیماً به برق تبدیل می‌کند. هر سلول تقریباً به اندازه کف دست یک فرد بزرگسال میباشد. سلول‌های خورشیدی معمولاً به هم می‌پیوندند و واحدهای بزرگتری به نام ماژول خورشیدی(Solar Module) رامی‌سازند، و این واحدها خود در واحدهای بزرگتری نیز شناخته می‌شوند که به صفحه خورشیدی یا پنل خورشیدی(Solar Panel)معروف هستند. سلول های خورشیدی منفرد را می توان با هم ترکیب کرد و ماژول هایی را ایجاد کرد که معمولاً به عنوان صفحه خورشیدی شناخته می شوند. سلول خورشیدی یا سلول فتوولتائیک ، وسیله ای الکتریکی است که با تأثیر فتوولتائیک ، یک پدیده فیزیکی و شیمیایی است که انرژی نور را مستقیماً به برق تبدیل می کند.

سلول خورشیدی و کاربردهای آن چیست؟


موارد استفاده از سلول های خورشیدی: فضا، سلول های خورشیدی در تأمین انرژی وسایل نقلیه فضایی، مانند ماهواره ها و تلسکوپ ها بسیار مفید هستند. آنها روشی بسیار اقتصادی و قابل اطمینان برای تأمین انرژی اشیا فراهم می کنند که در غیر این صورت به منابع سوخت گران قیمت و دست و پا گیر نیاز دارند.
تامین نیروی حرکتی ماهواره ها و سفینه های فضایی
تامین انرژی لازم دستگاه هایی که نیاز به ولتاژهای کمتری دارند مثل ماشین حساب و ساعت
تهیه برق شهر توسط نیروگاه های فتوولتائیک
تامین نیروی لازم برای حرکت خودروها و قایق های کوچک

 

جهت مشاهده سایر مقالات کلیک نمایید .

شماره تماس: 02133999719

سلول خورشیدی از چه چیزی تشکیل شده است؟


سلولهای سیلیکون کریستالی
سلولهای سیلیکون بلورین از اتم های سیلیسیم ساخته شده اند که به یکدیگر متصل شده و یک شبکه بلوری تشکیل می دهند. این شبکه یک ساختار سازمان یافته را فراهم می کند که تبدیل نور به برق را کارآمدتر می کند.

 

سلول خورشیدی چگونه کار می کند؟


سلول خورشیدی عبارت است از قطعات نیم رسانایی هستند که انرژی تابشی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند. رسانندگی این مواد به طور کلی به دما ، روشنایی ، میدان مغناطیسی و مقدار دقیق ناخالصی موجود در نیم رسانا بستگی دارد. یک صفحه خورشیدی با اجازه دادن به فوتون ها ، یا ذرات نور ، می تواند الکترون های آزاد از اتم ها را تولید و جریان الکتریسیته تولید نماید. صفحات خورشیدی در واقع واحدهای کوچکتر و کوچکتری را تشکیل می دهند که سلول های فتوولتائیک نامیده می شوند. برای کار سلولهای فتوولتائیک باید یک میدان الکتریکی ایجاد کنند.

 

انواع سلول های خورشیدی :


سلول خورشیدی سیلیکون آمورف (a-Si)
سلول خورشیدی بیوهیبرید
سلول خورشیدی کادمیوم تلوراید (CdTe)
سلول PV غلیظ (CVP و HCVP)
سلول های خورشیدی گلیوم سلنیید ایندیم مس (CI (G) S)
سلول خورشیدی سیلیکون بلورین (c-Si)
سیلیکون منطقه شناور

 

مزیت سلول خورشیدی چیست؟


سلول های خورشیدی انرژی حاصل از خورشید را مهار می کنند و آن را به برق قابل استفاده تبدیل می کنند. انرژی مناسب اقتصادی، سلول های خورشیدی فرصت خوبی برای ایجاد پس انداز در قبض برق خانه شما را فراهم می کنند . زیرا شما برای انرژی تولیدی خود هزینه نمی کنید ما نمی‌ توانیم همیشه و در هر جایی در کره زمین به یک پریز برق دسترسی داشته باشیم به همین دلیل استفاده از این انرژی خورشید در خارج از شهر ها و مکان های دور از سیستم ‌های برق رسانی بسیار مفید است. با انرژی خورشید  دیگر نیازی به پرداخت هزینه ‌های بالا برای نصب پریز های برق و کابل کشی از نزدیکترین محل تامین برق شهری، وجود ندارد . یک سلول خورشیدی به طور بالقوه ارزان ‌تر از برق است و در صورت نگهداری صحیح می‌تواند برق زیادی را برای شما نگه دارد. علاوه بر این واقعیت که سلول خورشیدی امکان استفاده از برق را خارج از سیستم برق شهری فراهم می‌کند.

 

 

کار اساسی سلول خورشیدی چیست؟


سلول خورشیدی وسیله ای است که مستقیماً انرژی نور را از طریق اثر فتوولتائیک به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. سلول های خورشیدی یا سلول های فتوولتائیک بر اساس اصل اثر فتوولتائیک ساخته می شوند. آنها نور خورشید را به برق جریان مستقیم (DC) تبدیل می کنند.


سلول های خورشیدی در کجاها استفاده می شوند؟


سلول های خورشیدی در شرایطی که انرژی الکتریکی از شبکه در دسترس نیست  مانند سیستم های برق منطقه دور ، ماهواره های مدار زمین ، سیستم های مصرف کننده ، مانند ماشین حساب دستی یا ساعت مچی ، تلفن های رادیویی از راه دور و برنامه های پمپاژ آب.

 

 

کدام ماده در سلول های خورشیدی بهتر استفاده می شود؟


سیلیکون آمورف (a-Si)
احتمالاً بهترین فن آوری سلول های خورشیدی با لایه نازک ، سیلیکون آمورف است که به معنی سیلیکونی است که در یک ساختار بلوری کامل مرتب نشده است.

 

تفاوت سلول خورشیدی و صفحه خورشیدی چیست؟


سلول های خورشیدی از طریق چندین لایه درون سلول های خورشیدی برق تولید می کنند. سلول های خورشیدی منفرد به میزان محدودی انرژی تولید می کنند. صفحات خورشیدی شامل چندین سلول خورشیدی متصل شده در یک سری مدارهای موازی است که یک ماژول خورشیدی ایجاد می کنند.

جهت مشاوره فنی با متخصصین ما در تماس باشید .

شماره تماس: 02133999115

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی و پیاده سازی M.A