محصولات

روش ساخت سلول خورشیدی

روش ساخت سلول خورشیدی - 5.0 out of 5 1 based on 1 vote

 

چگونه می توانم یک سلول خورشیدی بسازم؟


اساسی ترین سلول خورشیدی سیلیکون خالص آن است که در حالت طبیعی خالص نیست. برای ساخت سلول های خورشیدی ، مواد اولیه دی اکسید سیلیکون از شن کوارتزیت یا کوارتز خرد شده است که ابتدا در یک کوره قوس الکتریکی قرار می گیرند . جایی که یک قوس کربن برای آزاد سازی اکسیژن استفاده می شود. سلول های خورشیدی فتوولتائیک، دیسک های سیلیکونی نازکی هستند که نور خورشید را به الکتریسیته تبدیل می کنند. این دیسک ها به عنوان منابع انرژی برای طیف گسترده ای از کاربردها عمل می کنند. از جمله: ماشین حساب و سایر دستگاه های کوچک. مخابرات ؛ پنل های پشت بام در خانه های فردی ؛ و برای روشنایی ، پمپاژ و تبرید پزشکی برای روستاهای کشورهای در حال توسعه. سلول های خورشیدی در قالب آرایه های بزرگ برای تغذیه ماهواره ها و در موارد نادر برای تأمین برق نیروگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. سلول های خورشیدی ساخته شده از سیلیکون. در حال حاضر ترکیبی از راندمان بالا ، هزینه کم و عمر طولانی را ارائه می دهند. انتظار می رود که ماژول ها 25 سال یا بیشتر دوام بیاورند و پس از این مدت هنوز بیش از 80 درصد از قدرت اولیه خود را تولید کنند.

 

شماره تماس: 02133999115

برای خرید و قیمت انواع صفحه خورشیدی کلیک نمایید.

 

برای ساخت سلول خورشیدی از چه عنصری استفاده می شود؟

 

عنصر مورد استفاده در ساخت سلول های خورشیدی سیلیکون است.
بول های سیلیکونی
سلول های خورشیدی از حلقه های سیلیکون ساخته شده اند. اینها ساختارهای چند بلوری هستند که دارای ساختار اتمی یک کریستال هستند. متداول ترین روش برای ایجاد بول به روش چوکرالسکی معروف است. در طی این فرایند ، یک کریستال دانه از سیلیکون در سیلیکون پلی کریستالی ذوب شده فرو می رود. سلول خورشیدی یکی از مهمترین عناصر هر پنل خورشیدی است. پنل خورشیدی وسیله ای است که با استفاده از نور خورشید برق تولید می کند. در حالی که صفحات خورشیدی پرهزینه هستند ، اما راه را برای زندگی بسیار مقرون به صرفه و مهیا می کنند. لازم نیست به نحوه ساخت پنل خورشیدی در خانه فکر کنید زیرا این یک فرایند بسیار ساده است. سلول های خورشیدی که به صورت حرفه ای ساخته شده اند از یک ماده نیمه هادی ویژه تشکیل شده اند. آنها را بین مخاطبین فلزی و لایه ای از شیشه غیر بازتابنده قرار می دهند. نیمه هادی در اینجا به گونه ای طراحی شده است که نسبت به اثر فوتوالکتریک حساس باشد. علاوه بر این ، با تخلیه جریان الکترون ها به نور واکنش نشان می دهد.

 

 

کارایی سلول خورشیدی:

 

وقتی فوتون ها به سلول خورشیدی برخورد می کنند ، الکترون ها را از اتم های خود جدا می کنند. اگر رساناها به دو طرف مثبت و منفی یک سلول متصل شوند یک مدار الکتریکی ایجاد می کند. هنگامی که الکترون ها از چنین مدار عبور می کنند الکتریسیته تولید می کنند. یک صفحه خورشیدی با اجازه دادن به فوتون ها یا ذرات نور ، الکترون های آزاد شده از اتم ها را تولید می کند و جریان الکتریسیته تولید می کند. صفحات خورشیدی در واقع شامل واحدهای بسیار کوچکتری به نام سلول های فتوولتائیک هستند. سلول خورشیدی وسیله ای است که مستقیماً انرژی نور را از طریق اثر فتوولتائیک به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. سلول های خورشیدی یا سلول های فتوولتائیک بر اساس اصل اثر فتوولتائیک ساخته می شوند. آنها نور خورشید را به برق جریان مستقیم (DC) تبدیل می کنند. سلول های سیلیکون بلورین از اتم های سیلیسیم ساخته شده اند که به یکدیگر متصل شده و یک شبکه بلوری تشکیل می دهند. این شبکه یک ساختار سازمان یافته را فراهم می کند که تبدیل نور به برق را کارآمدتر می کند.


چرا از سیلیکون در سلول های خورشیدی استفاده می شود؟


سیلیکون یکی از نیمه هادی های بهینه است که به دلیل خواص الکترونیکی برتر ، خواص نوری ، خواص حرارتی و خواص مکانیکی و همچنین محیطی برای تولید سلول های خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد. کوارتز ، که به وفور در ماسه یافت می شود ، رایج ترین شکل سیلیس است. سیلیس برای تولید سیلیکون متالورژی مورد استفاده قرار می گیرد که پس از آن مراحل مختلفی از تصفیه و مراحل تصفیه را برای تولید سیلیکون با خلوص بالا برای کاربردها در صنعت فتوولتائیک (PV) طی می کند.

 

 

انواع سلول های خورشیدی :


سلول خورشیدی سیلیکون آمورف (a-Si)
سلول خورشیدی بیوهیبرید
سلول خورشیدی کادمیوم تلوراید (CdTe)
سلول PV غلیظ (CVP و HCVP)
سلول های خورشیدی گلیوم سلنیید ایندیم مس (CI (G) S)
سلول خورشیدی سیلیکون بلورین (c-Si)
سیلیکون منطقه شناور

 

خروجی سلول خورشیدی چقدر است؟


سلول های خورشیدی مدرن قادر به جذب حدود 20 درصد از انرژی خورشیدی هستند و به آنها اجازه می دهد تا به 400 وات خروجی برسند. درجه قدرت هر پنل خورشیدی با ترکیب راندمان سلول و اندازه هر پنل خورشیدی تعیین می شود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.