محصولات

کاربرد اسپارک گپ (Spark Gap)

کاربرد اسپارک گپ (Spark Gap) - 5.0 out of 5 1 based on 3 votes

اسپارک گپ شامل ترتیب دو الکترود رسانا است که با یک شکاف که معمولاً با یک گاز مانند هوا پر شده است ، جدا شده و به گونه‌ای طراحی شده است که یک جرقه الکتریکی بین رساناها عبور کند. هنگامی که اختلاف احتمالی بین رساناها از ولتاژ خرابی گاز در شکاف بیشتر باشد ، یک جرقه شکل می گیرد ، گاز یونیزه می کند و به شدت مقاومت الکتریکی آن را کاهش می دهد. جریان الکتریکی سپس جریان می یابد تا اینکه مسیر گاز یونیزه شکسته شود و یا جریان زیر حداقل مقدار به نام "جریان نگهدارنده" کاهش یابد. 

این حالت معمولاً هنگام افت ولتاژ اتفاق می افتد ، اما در بعضی موارد هنگامی که گاز گرم می شود ، کشیده می شود و سپس باعث شکستن رشته گاز یونیزه شده می شود. معمولاً عمل یونیزه کردن گاز خشن و مخرب است و اغلب به صدا منجر می شود (اعم از ضربه محکم و ناگهانی جرقه جرقه تا رعد و برق برای تخلیه رعد و برق) ، نور و گرما.

اسپارک گپ از لحاظ تاریخی در تجهیزات الکتریکی اولیه از قبیل فرستنده های رادیویی اسپارک گپ ، ماشین های الکترواستاتیک و دستگاه های اشعه ایکس استفاده می شد. گسترده ترین کاربرد آنها امروزه در جرقه برای احتراق سوخت در موتورهای احتراق داخلی است ، اما همچنین از آنها در گیربکس های رعد و برق و سایر دستگاه ها برای محافظت از تجهیزات الکتریکی در برابر گذرهای ولتاژ بالا یا همان رعد و برق استفاده می شود.

اسپارک گپ برای عملکرد تعدادی دستگاه الکترونیکی ضروری است.

یک اسپارک گپ برای شروع احتراق از خود اسپارک گپ استفاده می کند. گرمای دنباله یونیزاسیون ، اما مهمتر از همه ، تابش اشعه ماوراء بنفش و الکترونهای گرم داغ (هر دو باعث ایجاد رادیکالهای آزاد واکنشی می شوند) یک مخلوط سوخت و هوا را درون یک موتور احتراق داخلی و یا مشعل در کوره مشتعل می کند. اجاق گاز یا اجاق گاز هرچه اشعه ماوراء بنفش بیشتری تولید شود و با موفقیت در محفظه احتراق پخش شود ، روند احتراق بیشتر ادامه می یابد.

اسپارک گپ ها اغلب برای جلوگیری از آسیب رساندن به ولتاژ در تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند. اسپارک گپ ها در سوئیچ های ولتاژ بالا ، ترانسفورماتورهای بزرگ ، در نیروگاه ها و پستهای برقی استفاده می شود. این سوئیچ ها با تیغه سوئیچینگ بزرگ و از راه دور با یک لولا به عنوان یک مخاطب و دو چشمه برگ که دارای انتهای دیگر به عنوان تماس دوم هستند ساخته می شوند. اگر تیغه باز شود ، جرقه می تواند ارتباط بین پره و هدایت فنر را حفظ کند. جرقه هوا را یونیزه می کند ، که به عنوان هدایت کننده می شود و به یک قوس اجازه می دهد تا شکل بگیرد ، که یونیزاسیون را حفظ می کند و از این رو هدایت می شود. نردبان یعقوب در بالای سوئیچ باعث می شود که قوس بالا برود و در نهایت خاموش شود. همچنین ممکن است نردبان های کوچک جیکوب را که در بالای عایق های سرامیکی تابلوهای ولتاژ بالا نصب شده اند ، پیدا کنید. این موارد گاهی اوقات اسپارک نامیده می شود. اگر جرقه ای بتواند از بالای عایق پرش کند و قوس ایجاد کند ، خاموش می شود.

اسپارک گپ های کوچکتر اغلب برای محافظت از تجهیزات حساس برقی یا الکترونیکی در برابر فشارهای با ولتاژ بالا استفاده می شوند. در نسخه های پیشرفته این دستگاه ها (به نام گیرنده های لوله گاز) ، اسپارک گپ کوچکی در هنگام افزایش ولتاژ غیر طبیعی ولتاژ شکسته می شود ، با خیال راحت مانع از افزایش سطح زمین و در نتیجه از تجهیزات می شود. این دستگاه ها معمولاً هنگام ورود به ساختمان از خطوط تلفن استفاده می شوند. اسپارک گپ به محافظت از ساختمان و مدارهای تلفن داخلی از اثرات صاعقه کمک می کند. با استفاده از خازنهای سرامیکی اصلاح شده ، اسپارک گپ کمتر پیشرفته (و بسیار ارزان تر) ایجاد می شوند. در این دستگاه ها ، اسپارک گپ به سادگی اسپارک گپ هوایی است که بین دو سیم سربی وجود دارد که خازن را به مدار وصل می کند. افزایش ولتاژ باعث ایجاد جرقه ای می شود که از سیم سرب پرش می شود تا سیم سیم را در شکاف باقی مانده از فرآیند اره کند.

اسپارک گپ کوچک در تابلوهای تلفن بسیار متداول است ، زیرا کابل های تلفن طولانی مستعد افزایش زیاد ناشی از اعتصاب های رعد و برق هستند. اسپارک گپ های‌بزرگتر برای محافظت از خطوط برق استفاده می شود.

اسپارک گپ ها گاهی در تابلوهای مدار چاپی در محصولات الکترونیکی با استفاده از دو اثر PCB در معرض فاصله نزدیک اجرا می شود. این یک روش هزینه صفر برای اضافه کردن محافظت بیش از حد ولتاژ خام به محصولات الکترونیک است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.