محصولات

چگونه سرج ارستر مناسب را انتخاب کنیم؟

چگونه سرج ارستر مناسب را انتخاب کنیم؟ - 5.0 out of 5 1 based on 3 votes

سرج ارستر و قطع کننده مدار محافظ  و فیوز مینیاتوری شامل در نظر گرفتن طیف گسترده ای از پارامترهای مربوط به انواع دستگاه های محافظت در برابر افزایش ، ترتیب مدار شکن و ارزیابی ریسک است.

سه قانون برای انتخاب سرج ارستر:

اکنون که به این نتیجه رسیدیم که گیربکس های موتوری باید در قلب یک سیستم محافظت از رعد و برق باشند ، وقت آن است که در مورد چگونگی انتخاب صحیح گیربکس فکر کنیم. در اینجا چند قانون کلی برای نصب دستگاه محافظت (سرج ارستر) در برابر افزایش (SPD) آورده شده است:

1-خود را با انواع یا دسته SPD ها و سرج ارستر آشنا کنید.

2-خطر ابتلا به صاعقه و ظرفیت تخلیه را ارزیابی کنید.

3-از دستگاه هایی برای محافظت از خود جرقه گیر استفاده کنید.

برای محافظت از تابلوی توزیع ، شما فقط نیاز دارید یک ارستر نوع 2 با ظرفیت تخلیه In> 5kA (8/20) نصب کنید.

ارزیابی ریسک

ارزیابی ریسک عموماً یک فرآیند پیچیده و پر دردسر است. یک نقطه شروع خوب ، فکر کردن در مورد انواع مناطق بیشتر و حداقل در معرض خطر است. سپس می توانید نوع SPD و سرج ارستر را که مناسب برای نوع ساختمان مورد نظر برای محافظت است ، در نظر بگیرید - اگر دارای یک تابلوی ورودی خدمات است.

رعد و برق 90 درصد زمین را لرزاند. برخی از قسمت ها بسیار مستعد حملات صاعقه هستند. برخی به سختی در همه. به عنوان مثال ، تراکم رعد و برق (تعداد اعتصاب در هر کیلومتر در سال) در بلژیک 1ng است ، در حالی که در آفریقای جنوبی 150ng است.

با این حال ، تراکم رعد و برق به خودی خود یک خطر نیست. به عنوان مثال ، فرانسه آن را در استاندارد ملی NF C 15-100 خود قرار می دهد. اسپانیا چنین نمی کند.

یک یا دو نکته برای ارزیابی ریسک

از استاندارد اروپایی برای ارزیابی ریسک EN 62305-2 استفاده کنید. بعضی از کشورها استفاده از استاندارد را هنگام در نظر گرفتن محافظت در برابر افزایش زیاد برای ساختمانهای بزرگ یا بسیار حساس مانند تأسیسات صنعتی ، بیمارستانها و مراکز داده ، اجباری می کنند.

در غير اين صورت ، اين قانون را در نظر داشته باشيد: هميشه يك نوع ارستر نوع 2 را نصب كنيد. اگر فاصله بین ارستر و تجهیزات مورد نیاز برای محافظت از 10 متر بیشتر است ، پس از آن یک ارستر Type 2 یا Type 3 اضافه کنید.

از دستگاه های سرج ارستر خود محافظت کنید:

اگرچه سرج ارسترها سفر نمی كنند ، سناریوهای پایان زندگی زیر امكان پذیر است:

الف) فرار حرارتی ناشی از محدودیت بیش از حد مداوم یک SPD که از ویژگیهای رعد و برق آن تجاوز نمی کند ، می تواند به تخریب آهسته اجزای داخلی منجر شود.

قطع اتصال SPD توسط یک فیوز حرارتی مرتبط با قطعات الکترونیکی (MOVs) در داخل SPD فراهم شده است.

ب) اتصال کوتاه به دلیل بیش از حداکثر ظرفیت جریان یا به دلیل وجود خطای کمتر از 50hz از شبکه توزیع برق (به عنوان مثال پارگی خنثی ، وارونگی فاز خنثی). قطع اتصال SPD توسط یک دستگاه محافظ اتصال کوتاه خارجی یا یکپارچه مانند فیوز یا قطع کننده مدار ارائه می شود.

اگرچه ممکن است مجبور شوید یک قطع کننده مدار خارجی را انتخاب کنید ، تولید کنندگان بیشتر و بیشتری آنها را در همان محفظه گنجانیده اند.

شما با توجه به جریان اتصال کوتاه در ساختمان که در آن نصب گیربکس نصب می شود ، یک قطع کننده مدار را انتخاب می کنید. بنابراین ، به عنوان مثال ، یک قطع کننده مدار قطع با جریان شکستن اتصال کوتاه <6kA برای یک ساختمان مسکونی مناسب است. برای یک دفتر معمولاً 15kA یا 20kA است.

انتخاب سرج ارستر و قطع کننده مدار محافظ - در یک نگاه

انواع سرج ارستر

ارسترهای کلاس B یا کلاس І

سرج ارستر کلاس B

ارسترهای کلاس c یا کلاس ІІ

سرج ارستر کلاس C

ارسترهای کلاس B+C یا کلاس ІІ + І

سرج ارستر کلاس B+C

ارسترهای کلاس D

سرج ارستر کلاس D

ارسترهای دیتا و مخابراتی

سرج ارستر دیتا و تلفن

ارستر فتوولتاییک

ارستر فتوولتاییک

ارستر و سرج ارستر و برقگیر چیست و چه کاربردی دارند؟

سرج ارسترها برای محافظت از دستگاه های الکترونیکی در برابر صاعقه و ولتاژهای ناگهانی مورد استفاده قرار میگیرند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.